Perla je prírodný „kameň“, ktorý vzniká v lastúre perlorodky ako obranná reakcia. Keď sa do lastúry dostane nevlastný materiál, nečistota, lastúra začína svoju obrannú reakciu produkciou perlete, ktorou tento predmet obaľuje. Perleť je tvorená drobnými časticami, 90% perlete tvorí uhličitan vápenatý a konchiolín, ktoré pokrývajú vnútornú vrstvu lastúry perlorodky a zároveň samotnú perlu. Doba vzniku závisí od druhu perlorodky, zvyčajne je to od 6 mesiacov do niekoľko rokov.
Perly podľa pôvodu
Podľa pôvodu rozdeľujeme perly na tri druhy. Prvým sú prírodné perly, ktoré vznikajú prirodzeným vniknutím cudzorodého telesa do lastúry. Ich farba a tvar potom závisia od okolitých podmienok, najmä počasia, regiónu a potravy a tiež od schopností organizmu. Kultivované perly sú perly, ktoré vznikajú umelým pestovaním. Zásahom človeka, „perlového farmára“, ktorý potom ovplyvňuje celý proces vzniku perly. Veľkosť a tvar takto kultivovanej perly závisí od zárodku vloženého do lastúry. Rozdiel medzi prírodnými a kultivovanými perlami je možné zistiť röntgenovým meraním vrstvy perlete. 95% perál svetovej produkcie je takto kultivovaných. Len 5% sú naturálne perly. Tretím druhom sú umelé, tzv. shell perly, ktoré vznikajú v laboratórnych podmienkach. Jadro týchto perál je tvorené sklenou, prípadne vyrobenou z morských mušlí a na tieto jadrá sa nanáša vrstva perlete. Perleť sa zhotovuje mletím na prášok a následným pridaním pomocných látok, ktoré určujú kvalitu a farbu.
V hinduistickej kultúre sú perly spájané s Mesiacom a symbolizujú čistotu a lásku. Dokonca jeden z prvých mýtov o pôvode perál pochádza práve z hinduistickej knihy. Najvyšší Boh Krišna zostúpil do oceánu, kde objavil prvú perlu a tú daroval svojej dcére práve v deň jej svadby. Perly mali chrániť nevesty pred vdovstvom, zabezpečiť šťastný manželský život a vernosť. Perly ale tiež dokázali urýchliť zákony karmy a posilniť milostné vzťahy.
Od nepamäti boli perly spájané predovšetkým s láskou. Gréci a Rimania verili, že nosenie perál podporuje partnerskú súdržnosť aj manželskú harmóniu a tiež že ono pamätné puto medzi Psyché a Kupido bolo zobrazené ako šnúra z perál. Rimania považovali perly za symbol veľkého bohatstva, múdrosti, pôvabu a šťastia. Rimanky v perlových náhrdelníkoch spávali, aby sa im snívali pekné sny. O Venuši, rímskej bohyni zmyselnosti, krásy a lásky, sa zase tradovalo, že sa zrodila z morskej ustrice, rovnako ako perla.