Perly svoju silu a plnú krásu ukázali ľudstvu už pred 6000 rokmi. Sú jediným organickým drahokamom a jediným skvostom, o ktorého pôvode sa traduje množstvo mýtov a legiend. V dnešnej dobe sú perly považované predovšetkým za symbol ženskej krásy a nežnosti. Popularitu si však perly získali už v dávnych kultúrach.
Zrodenie perál
V hinduistickej kultúre sú perly, spájané s Mesiacom a symbolizujú čistotu a lásku. Dokonca jeden z prvých mýtov o pôvode perál pochádza práve z hinduistickej knihy. Najvyšší Boh Krišna zostúpil do oceánu, kde objavil prvú perlu a tú daroval svojej dcére práve v deň jej svadby. Perly mali chrániť nevesty pred vdovstvom, zabezpečiť šťastný manželský život a vernosť. Perly ale tiež dokázali urýchliť zákony karmy a posilniť milostné vzťahy.
Od nepamäti boli perly spájané predovšetkým s láskou. Gréci a Rimania verili, že nosenie perál podporuje partnerskú súdržnosť aj manželskú harmóniu a tiež že ono pamätné puto medzi Psyché a Kupido bolo zobrazené ako šnúra z perál. Rimania považovali perly za symbol veľkého bohatstva, múdrosti, pôvabu a šťastia. Rimanky v perlových náhrdelníkoch spávali, aby sa im snívali pekné sny. O Venuši, rímskej bohyni zmyselnosti, krásy a lásky, sa zase tradovalo, že sa zrodila z morskej ustrice, rovnako ako perla.